پسته رفسنجان امروز که عنوان اول را در جهان به خود اختصاص داد

محقق پیش‌بینی می‌کند که در پنج یا ده سال آینده، یک سوم یا حتی نیمی از 70000 هکتار فعلی، «یک راه‌اندازی عظیم» ایجاد شود. او استدلال می کند که بسیاری از درختان بد انتخاب شده اند یا در مناطق اشتباه کاشته شده اند.

کوسیرو تاکید می کند که پسته رفسنجان امروز به تابستان های بسیار گرم، زمستان های سرد و محیطی بسیار خشک نیاز دارد. مهندس وابسته به مؤسسه منطقه ای تحقیقات و توسعه کشاورزی غذایی و جنگلداری Castilla-La Mancha هشدار می دهد: “رطوبت برای پسته سم است، اما به کشاورزان گفته می شود که پسته را می توان در همه جا قرار داد.” کوسیرو که در شهرداری لئون کاکابلوس به دنیا آمده است، فریاد می زند: «حتی در گالیسیا و ال بیرزو هم مزارع پسته وجود دارد.

پسته کند است، حدود 6 سال طول می کشد تا اولین برداشت قابل توجه خود را تولید کند، بنابراین اشتباهات کاشت زمانی که خیلی دیر شده است، تشخیص داده می شود.

این یک بمب ساعتی است. “UCB-1 و Cornicabra مانند یک دایناسور و یک گاو هستند. چه کسی قرار است اول بمیرد؟ دایناسور یا گاو؟ دایناسور، زیرا به پنج یا ده برابر بیشتر از گاو نیاز دارد.» کوسیرو می گوید.

کالیفرنیا، با خاک های عمیق تر، آب و هوای مطلوب و استفاده زیاد از کودها و محصولات بهداشتی گیاهی، می تواند راحت تر از این دایناسورهای گیاهی حمایت کند. با این حال، بدون غذای کافی، این درختان تنومند پسته بسته تولید می کنند. اگر کشاورز اشتباهی مرتکب شود، زمانی متوجه می شود که 10 سال از دست داده است.

دانشمندی در ایران بود که حتی قبل از کوسیرو، پسته را انتخاب کرد: فرانسیسکو وارگاس، کشاورز، که اکنون 77 سال سن دارد و بازنشسته شده است.

وارگاس اولین درخت پسته را در سال 1975 در مزرعه ای در تاراگونا متعلق به موسسه تحقیقات و فناوری غذایی کاتالونیا کاشت. وارگاس اکنون از طریق تلفن به یاد می آورد که اولین مزارع “یک فاجعه” بود و روسای او به زودی تصمیم گرفتند روی بادام شرط بندی کنند و با موفقیت زیادی روبرو شدند.

انواع بادام ایجاد شده توسط وارگاس میلیون ها نفر فروخته شده است. وارگاس تحسین می کند: «در کاستیا-لامانچا، کوسیرو و همراهانش خود را برای پسته شروع کردند و آنها هستند که آن را به شدت گسترش داده اند».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *